Niedziela 10 czerwca 2018
0 0

Pozytywne zmiany

Najbliższy tydzień przyniesie nam dwa bardzo ważne wydarzenia, które z pewnością wpłyną na wizerunek Olsztyna. Dotyczą dwóch, komplementarnych z pozycji potrzeb mieszkańców, dziedzin naszego życia – kultury i biznesu.

O tym, że potencjał kulturowy Olsztyna jest znakomity, nie trzeba nikogo przekonywać. Jego istotną część stanowią zasoby dziedzictwa, które odkładały się przez ponad 700-letnią historię Warmii i niewiele krótszą jej stolicy. Oczywiste, że nader znacząca część tych zasobów to zbiory kościelne, dlatego decyzja o utworzeniu Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp. Jana Obłąka jest niezwykle doniosła. Olsztyn ze swoją piękną przeszłością zasługuje na taką placówkę, a dzieje Kościoła na Warmii są udokumentowane pięknymi i unikatowymi eksponatami. Otwierane 12 czerwca br. obok katedry nowe muzeumbędzie stanowiło bardzo dużą atrakcję, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Bardzo istotna jest też jego lokalizacja, na starówce, przy ul. św. Barbary 2–3. Przez lata budynki, w których znalazło miejsce Muzeum Archidiecezjalne, czekały na remont i – nie da się ukryć – nie były wizytówką Starego Miasta. Teraz to się zmieniło, a Olsztyn wzbogacił się o pięknie odrestaurowane obiekty, w sercu starówki. Nie mogę być na otwarciu tej ważnej placówki, ale już teraz dziękuję Jego Ekscelencji Metropolicie Warmińskiemu, abp. Józefowi Górzyńskiemu, za istotny wkład w rozwój naszego miasta i ochronę jego dziedzictwa kulturalnego.

W sferze biznesu czeka nas wydarzenie równie ważne, bo dwa dni później, 14 czerwca, zostanie wmurowany kamień węgielny pod największy, wielofunkcyjny obiekt usługowo-mieszkalny Olsztyna – kompleks „Centaurus”. Mówiło się o nim od lat, rozpoczęcie prac się przesuwało, ale od ubiegłego roku roboty idą pełną parą i w końcu przyszła pora na prawdziwe budowanie, czego symbolem jest właśnie położenie kamienia węgielnego. Jak zapewnia inwestor – firma „Inopa”: kompleks Centaurus będzie spełniał funkcje biurowe (8500 mkw.), mieszkalne oraz handlowo-usługowe. W ramach inwestycji powstanie także hotel Hampton by Hilton. Część mieszkaniowa będzie składała się z trzech brył (6-, 17- i 18-piętrowych), oferujących łącznie 178 lokali mieszkalnych. Centaurus będzie najwyższym budynkiem mieszkalnym w województwie warmińsko-mazurskim. Jego projektantem jest znany architekt Andrzej Kapuścik, między innymi projektant „Sea Towers” w Gdyni.

„Centaurus” będzie oddany za dwa lata, bo też i budowa tak dużego obiektu nie jest łatwa. Warto mieć jednak świadomość, że po jego powstaniu centrum miasta zostanie wzbogacone o nową dominantę krajobrazową. Sądzę także, że „Centaurus” zdecydowanie podniesie też inwestycyjną atrakcyjność Olsztyna.

Tego typu inwestycje, jak Muzeum Archidiecezji Warmińskiej czy „Centaurus”, tylko potwierdzają, że nie stoimy w miejscu, a każdy dzień przynosi nam pozytywne zmiany.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup