Środa 26 września 2018
2 0

Byłoby nudno

Kiedy się chwalić, jak niecały miesiąc przed wyborami? A jest czym! Właśnie otrzymaliśmy zaktualizowaną opinię kredytową dla Gminy Olsztyn, opublikowaną przez Moody's Public Sector Europe, utrzymującą naszą ocenę na poziomie Baa1. W opinii napisano: „Profil kredytowy Miasta Olsztyn (Baa1, perspektywa stabilna) odzwierciedla solidne wyniki działalności operacyjnej, osiąganej przez Miasto w ostatnich latach, poparte ostrożnym podejściem do zarządzania budżetem oraz rosnącymi przychodami z podatków, jak również dobre wyniki finansowe, adekwatne rezerwy gotówkowe oraz umiarkowane prawdopodobieństwo wsparcia ze strony rządu polskiego (A2, perspektywa stabilna) w sytuacji zagrożenia utraty płynności finansowej przez Miasto. Rating bierze również pod uwagę malejący poziom zadłużenia oraz zrównoważony koszt jego obsługi wskutek korzystnej amortyzacji długu.” . Jak widać – to dobra ocena i uważam, że dobra odpowiedź wszystkim, którzy zarzucają mi niegospodarność.

To nie jedyna pozytywna informacja. Sypnęło też nagrodami dla Olsztyna. Z początkiem tygodnia będę w Katowicach na XVI Samorządowym Forum Kapitału i Finansów, gdzie odbiorę nagrodę dla Olsztyna za pierwsze miejsce wśród miast wojewódzkich w rankingu „Wykorzystania środków unijnych”, przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Podczas tego samego Forum Olsztyn otrzyma również nagrodę za lokatę w pierwszej dziesiątce rankingu „Sukces Mijającej Kadencji”. Które miejsce zajęliśmy – jeszcze nie wiem, ale zapraszają nas po odbiór nagrody, więc chyba źle nie jest.

Równolegle, w Białymstoku wiceprezydent Halina Zaborowska-Boruch odbierze nagrodę w konkursie „Top Inwestycje Polski Wschodniej 2018”, za „Rewitalizację kompleksu miejskich parków w Olsztynie”. Tu również znaleźliśmy się w „złotej” dziesiątce konkursu.

Wątek ekologiczny zamyka konkurs „Eco-Miasto 2018”, organizowany już po raz szósty przez Ambasadę Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Jego celem jest promowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju miast i nagradzanie ośrodków miejskich najlepiej realizujących tę ideę w sześciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków, zieleń miejska a jakość powietrza. Ten konkurs również okazał się dla nas szczęśliwy, albowiem otrzymaliśmy nagrodę za zrównoważoną mobilności i zieleń miejską. Nagroda będzie wręczona jutro ( 27 bm.) podczas konferencji „Innowacyjne Eco-miasto 2018”  w Warszawie.

Te oceny bardzo cieszą, tym bardziej że są niezależne i obiektywne. Wiem jednak, że znajdą się chętni do ich kontestowania. Trudno, tak już widocznie musi być. Ważne, że nasz wspólny wysiłek modernizacyjny jest dostrzegany, a bez narzekania… byłoby nudno.

Oceń post
Ocen: 2
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup