Niedziela 7 października 2018
1 0

Trzymamy się dobrze

To była ważna wyprawa. Pojechałem do Katowic na XVI Samorządowe Forum Kapitału i Finansów - miejsce dyskusji i wymiany poglądów na temat wyzwań stojących przed samorządem. Zostałem poproszony o udział w panelu Skuteczne przywództwo w miastach w erze zmian, z udziałem m. in. prezydentów Lublina i Przemyśla. Temat niełatwy, bo też i skuteczne kierowanie samorządem to dzisiaj, w obliczu ciągle zmieniających się przepisów, ograniczeń, oczekiwań i wszechobecnej polityki, zadanie nieproste i stresujące. Dyskusja była ciekawa, nasze prezydenckie poglądy zbliżone, więc myślę, że sobie poradziliśmy.

Mniej stresującą, a nawet przyjemną była za to Gala Inwestorów Samorządowych, podczas której samorządy były nagradzane za wyniki w rankingach pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”. To „nasze” samorządowe pismo jest bardzo dobrze ocenianie za poruszaną problematyką i wiarygodność. Można powiedzieć, że jest to lektura obowiązkowa samorządów.

Redakcja „Wspólnoty” zaprezentowała dwa rankingi, w których Olsztyn wypadł dobrze, a nawet lepiej. Pierwszy to zestawienie o nazwie „Sukces mijającej kadencji”, w którym ulokowaliśmy się na piątym miejscu, w doborowym towarzystwie Warszawy, Krakowa, Poznania i Rzeszowa. Mówienie o sukcesie zawsze wywołuje obawy o zarzut samochwalstwa, dlatego obiektywna, zewnętrzna ocena, przygotowana na podstawie zebranych danych, opracowywanych przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego, daje powody do radości: inni tak to ocenili, więc pewnie tak jest. Myślę, że niezależnie od tej oceny, sami czujemy, że Olsztyn się zmienił i ma się czym pochwalić.

Jeszcze lepiej wypadliśmy w rankingu „Wykorzystanie środków unijnych”. O miejscu w nim decydowała suma wydatków na projekty współfinansowane środkami unijnymi, podzielona przez liczbę mieszkańców. W tym zestawieniu okazaliśmy się najlepsi w Polsce wśród miast wojewódzkich. Przyznaję, że nie spodziewałem się takiego miejsca, nieźle mnie zaskoczyło. Wiedziałem, że ta kategoria jest naszą mocną stroną, ale bycie liderem to miła niespodzianka i zobowiązanie na przyszłość. W czołówce oprócz Olsztyna znalazły się kolejno: Rzeszów, Lublin, Kielce i Gdańsk. To dobry dowód na to, że tzw. ściana wschodnia wzięła się do poważnego inwestowania i nadrabiania zaległości.

Wybory nie pozwalają na dłuższy pobyt nawet na bardzo interesujących konferencjach, więc wróciłem już do Olsztyna, ale w najbliższy poniedziałek (8 bm.) czeka mnie znowu krótki wyjazd po kolejną nagrodę dla naszego miasta. Ważną i przynoszącą nam wszystkim satysfakcję, że Olsztyn trzyma się dobrze!

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup