Niedziela 6 stycznia 2019
0 0

Orszak Trzech Króli

Początek nowego roku z reguły zwiastuje jego dalszy przebieg, dlatego ważnym jest, żeby rok zaczął się radośnie, rodzinnie i w znakomitej atmosferze. Na tę atmosferę powinno wpłynąć poczucie duchowej i kulturowej wspólnoty. Te wszystkie cechy spełnia OrszakTrzech Króli, który po raz szósty przeszedł w niedzielę ulicami Olsztyna. Orszak to piękna tradycja jasełkowa, odwołująca się do naszych potrzeb wspólnego świętowania Bożego Narodzenia. Święto Trzech Króli jest nazwą potoczną, albowiem w Kościele katolickim jest to Święto Objawienia Pańskiego.

Bardzo się cieszę, że to święto powróciło do naszego kalendarza wydarzeń miejskich, bo jest bardzo potrzebne i pozytywnie odbierane, o czym najlepiej świadczy liczna obecność olsztynian. Udział w Orszaku to prawdziwy pokłon rodzinie, będącej fundamentem naszej wspólnoty. Tej chrześcijańskiej, ale też narodowej, związanej wspólną wiarą i kulturą.Orszak Trzech Króli wyzwala wyobraźnię, uczy też historii i jest piękną lekcją religii. Jego charakter przekracza czysto religijny wymiar. Tym, co dodatkowo spaja Orszak duchowo, są towarzyszące mu piękne polskie kolędy.

Przesłaniem tegorocznego Orszaku były słowa z homilii papieża Polaka, świętego Jana Pawła II – „…i odnowi oblicze Ziemi”.  Sądzę, że powszechna radość z uczestnictwa w Orszaku, jego głęboko duchowy, ale jednocześnie bardzo radosny i rodzinny charakter, znakomicie wpisują się w to przesłanie. Cieszę się, że jedną z trzech stacji na trasie przemarszu jest ratuszowy plac Jana Pawła II. To przecież serce Olsztyna i takim pewnie zawsze pozostanie.

W cieniu Orszaku jawi się tragedia w Koszalinie. Wielka, poruszająca, trudna do zrozumienia. Tym boleśniejsza, że dotykająca dzieci. W Święto Trzech Króli w Koszalinie nie było radości, była żałoba. Głęboko współczuję rodzicom ofiar i mieszkańcom tego miasta. Jestem przekonany, że każdemu mieszkańcowi Olsztyna towarzyszy to samo bolesne uczucie bezsensowności tej tragedii.

Jednocześnie to wydarzenie bardzo dramatycznie przypomina wszystkim, jak ważne jest bezpieczeństwo zabawy. Zabawa jest tylko wówczas dobra, gdy nie niesie ryzyka utraty zdrowia lub życia. Igranie z losem nie jest zabawą! Już niedługo ferie zimowe, więc ta świadomość jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Zachowujmy ostrożność i w sprawach bezpieczeństwa bądźmy nieufni. To nasze prawo i nasz obowiązek.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup