Środa 23 stycznia 2019
0 0

Warto dać szansę

To był trudna, budżetowa sesja Rady Miasta, bo też i uchwalanie budżetu nie jest łatwe.  Ze zrozumiałych względów chciałoby się, żeby pieniędzy starczyło na wszystkie potrzeby, ale jak to w życiu – nie jest to możliwe. Dlatego każdy budżet jest swoistym dokumentem trudnych decyzji i wyborów.

Uchwalony dzisiaj budżet Olsztyna jest przede wszystkim realny. Znaczy to tyle, że ma szansę być w całości zrealizowanym. To ważne – by nie tworzyć budżetowej fikcji, w myśl hasła „papier wszystko przyjmie”, bo życie weryfikuje tego typu pomysły.

Nasz budżet jest także zrównoważony, czyli harmonijnie ogarnia całość funkcjonowania miasta i w konsekwencji nikogo nie wyróżnia ani też nie marginalizuje. Miasto potrzebuje zrównoważonego rozwoju, bo tylko taki gwarantuje jego pomyślną przyszłość.

Inną cechą tegorocznego budżetu jest stabilność. Zarówno deficyt, jak i dług są pod kontrolą, więc nie grozi nam żadna katastrofa. Wbrew głosom opozycji, jest to dobry budżet, a na jego kształt miały wpływ także inwestycje, które będą skończone w tym roku, oraz te niezbędne, które zaczną się z wiosną. W tym sensie jest to budżet kontynuacji. Jego korekta będzie możliwa po finansowym zamknięciu roku 2018 i jest duża szansa, że zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków pojawią się nowe pozycje.

Tyle o budżecie. Środowa sesja Rady Miasta przyniosła też jeszcze jedno ważne rozstrzygnięcie – zgodę radnych na sprzedaż akcji spółki Stomil S. A. To otwiera nowe możliwości poszukiwania inwestora dla klubu. Jaki będzie efekt tych poszukiwań – zobaczymy, ale w odróżnieniu od budżetu gminy, budżet spółki wymaga szybkiej interwencji, więc warto dać klubowi szansę.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup