Środa 17 grudnia 2014
6 1

Sprawdzam!

Grudzień – miesiącem dobrych wiadomości. Tak to przynajmniej na dzisiaj wygląda. Powodów do radości jest co najmniej kilka.

Po pierwsze – pogoda. Temperatury są dodatnie, nie pada, a więc deklarowany termin uruchomienia z początkiem roku części ulicy Obiegowej jest coraz bardziej realny. Nie wskazuję jeszcze konkretnej daty, bo „licho nie śpi”, ale wydaje się, że kontraktowy „kamień milowy” zostanie  w ciągu miesiąca zdobyty. Służy temu między innymi moje dzisiejsze (17 bm.) spotkanie z wykonawcami i naszą, urzędową jednostką realizującą projekt. Niejako przy okazji chcę zwrócić uwagę, że zniknęły utrudnienia na alei Piłsudskiego i jest już ona połączona z ulicą Obiegową.

To nie jedyne dobre wiadomości związane z „projektem tramwajowym”. Z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, jako instytucji zarządzającej, dotarła do nas informacja, że Komisja Europejska notyfikowała końcowe dokumenty i wydała ostateczną decyzję o dofinansowaniu projektu Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie. Z uwagi na skalę był to bardzo trudny i czasochłonny proces uzgodnień, ale jak widać, zakończył się powodzeniem. Decyzję podpisała pani Corina Cretu, komisarz ds. polityki regionalnej w nowej Komisji Europejskiej. Tym samym oznacza to, że wszystkie duże projekty Programu Rozwój Polski Wschodniej, a było ich łącznie 16, otrzymały pozytywną decyzję Komisji Europejskiej o unijnym wsparciu.

Kolejna dobra wiadomość też łączy się z komunikacją. W ostatnim czasie dużo się mówiło o naszym dworcu Olsztyn Główny i jego stanie funkcjonalno-estetycznym. Tłumaczyłem, iż nie jest to obiekt miejski, ale istnieją realne szanse, że właściciele obu części dworca – autobusowej i kolejowej, znajdą wspólny język i dojdzie do jego modernizacji.  Warunkiem stawianym przez kolejarzy było znalezienie strategicznego inwestora. Właśnie w tych dniach otrzymałem informację, że doszło do porozumienia pomiędzy właścicielem dworca autobusowego, firmą Retail Provider a poważnym i doświadczonym w realizacji tego typu projektów strategicznym inwestorem. Oznacza to, że projekt budowy głośno zapowiadanego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego może wejść w kolejny, mam nadzieję, że już decydujący etap.

Dla nas jest to istotne także dlatego, że firma Retail Provider deklarowała specjalny pakiet istotnych udogodnień komunikacyjnych dla miasta, a więc z oczywistych powodów interesuje mnie, czy dotrzyma słowa. Ta pora już nadchodzi. Pokerzyści zwykle w takich momentach mówią: sprawdzam!

Oceń post
Ocen: 7
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup