Środa 28 stycznia 2015
2 1

Pierwszy sprawdzian zdany

Myślę tu rzecz jasna o koalicji samorządowej. Wczoraj, po długich, ale owocnych dyskusjach podpisaliśmy umowę koalicyjną z klubem radnych Platforma Obywatelska – PSL, a dzisiaj koalicja przeszła zwycięski chrzest bojowy.

Tak już jest, że wszystkie sesje Rady Miasta są ważne, ale niektóre… najważniejsze. Na pewno taką jest sesja budżetowa. Nie inaczej było dzisiaj (28.01.). Uchwalaliśmy, i co ważniejsze – uchwaliliśmy, budżet miasta na 2015 rok. Z całą pewnością trudny, wymagający, ale realny i bezpieczny. Istotą budżetu jest jego siła sprawcza i porządkująca. Po jego uchwaleniu wiemy, z jakimi działaniami możemy ruszać, a ujęte w nim zadania gminy na dany rok stają się czytelniejsze, bo oparte o pieniądze.

Tegoroczny budżet ma większy niż w latach ubiegłych deficyt, ale to nieunikniony efekt działań modernizacyjnych. To oczywiście zawsze niepokoi, ale nasz wskaźnik zadłużenia, wynoszący mniej niż 50 proc. i  tak pozostaje jednym z najniższych w naszej grupie miast. Środki płynące z Unii Europejskiej, a jest to ostatnia taka perspektywa finansowa dla naszego kraju, sprawiają, że warto się zadłużać, żeby zbudować sobie lepszą ścieżkę rozwojową.

Dyskusja budżetowa była chwilami ostra, czasami polityczna, bo przecież jesteśmy w roku wyborczym, ale nie przekroczyła ogólnie przyjętych norm zachowań na sali sesyjnej. Niestety, chwilami odnosiłem wrażenie, że niektórzy radni są głusi na argumenty i z góry zaprogramowani na „nie”. Trochę to smutne, że argumenty merytoryczne nie przemawiają, ale może to taki powyborczo-wyborczy czas.

W każdym razie, koalicja wykazała zdyscyplinowanie, co dobrze rokuje na przyszłość.

Oceń post
Ocen: 3
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup