Czwartek 29 maja 2014
0 0

Tak trzymać!

Mamy szczęście do rankingów, chociaż może trzeba spojrzeć na nie nieco inaczej – wszak podobno szczęście sprzyja… lepszym? W każdym razie, po bardzo dobrym wyniku w pozyskiwaniu dotacji unijnych, lokującym nas na piątym miejscu wśród stolic województw, i jeszcze lepszym, bo najniższym w kraju, wskaźniku zadłużenia, przyszły dobre informacje o naszej atrakcyjności biznesowej. Ranking „unijny” przygotowała „Gazeta Prawna”, zaś ten „biznesowy” – prestiżowy tygodnik „Forbes”, wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informacji Gospodarczej.

Ranking dzieli miasta w zależności od ich wielkości i Olsztyn znalazł się w grupie „miast dużych”, od 150 do 300 tysięcy mieszkańców. Liderem naszej grupy jest Gdynia, a my znaleźliśmy się zaraz za podium, na czwartym miejscu, poprawiając swoją pozycję z ubiegłego roku o dwa miejsca.

Dobre lokaty cieszą zawsze, ale jeszcze bardziej cieszy informacja, że przedsiębiorcy zaczęli dostrzegać Olsztyn jako dobre miejsce do biznesu. My, mieszkańcy, wiedzieliśmy o tym od dawna, ale to dobrze, że nasze przekonania zaczęły znajdować potwierdzenie w konkretnych przedsięwzięciach gospodarczych. Tyle było narzekania, że w Olsztynie nie ma pracy, pracodawców, że miasto się wyludnia i nic tu się nie wydarzy, a tymczasem – proszę bardzo, zaczyna być dobrze, a będzie – jak sądzę – jeszcze lepiej. Pojawiły się tereny inwestycyjne i miejsca do robienia biznesu, takie jak chociażby Olsztyński Park Naukowo- Technologiczny. Zmienia się także wizerunek miasta. Jeżeli prawdą jest, że każda złotówka zainwestowana w tramwaj, wraca czterema złotymi, to… lepiej nie liczyć.

Na stronach Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej można też znaleźć kilka ciekawych danych statystycznych o nas. I tak, w 2013 roku w Olsztynie działalność rozpoczęło 1786 nowych firm, a w pierwszych miesiącach 2014 roku  – już 676 nowych firmoraz 80 spółek, zarejestrowanych w KRS. Jeśli ta tendencja się utrzyma – w co nie wątpię – to będzie to rok dużego wzrostu aktywności biznesowej. Co w tej sytuacji można dodać? Tylko jedno – tak trzymać!

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup