Środa 8 kwietnia 2015
1 0

Motywować i ułatwiać rozwój

Jak pomóc młodym artystom? Trzeba pozwolić im konfrontować się ze światem. Zachęcać do udziału w konkursach, warsztatach, przeglądach, do szukania inspiracji i do uczenia się od innych twórców, którzy osiągnęli już mistrzowski poziom. Tak zdobyte  doświadczenia wrócą ciekawszymi dziełami i ugruntowaną pozycją w świecie sztuki.

Te refleksje towarzyszyły mi podczas uroczystego wręczania aktów przyznania stypendiów artystycznych samorządu Olsztyna. Przyznajemy je co roku i są to naprawdę dobrze ulokowane pieniądze. Po pierwsze dlatego, że wzmacniają olsztyńską kulturę, a jest ona ewidentnym spoiwem naszej społeczności. Czymś co łączy i buduje więzi społeczne. Najlepiej rozumianym kapitałem społecznym. Po drugie – także dlatego, że w dużej mierze trafiają do ludzi młodych, dając im szansę na szybszy rozwój i łatwiejszą prezentację swojej twórczości. Po trzecie, że te dziś przyznawane stypendia, jutro wrócą kulturalną promocją Olsztyna i wpiszą się w jego obraz jako miasta przyjaznego artystom, miasta, w którym zawsze jest miejsce na sztukę.

Przyznaliśmy 19 stypendiów. Dłuższych, krótszych, na konkretne dzieła i na podnoszenie umiejętności własnych. Właśnie te ostatnie wnioski zaintrygowały mnie najbardziej. Nasi stypendyści chcą jechać w Polskę i świat, w tym na Litwę, do Izraela i Rosji. Ponad połowa, bo aż 11 osób, chce podnosić umiejętności. Cieszę się, bo to dowód pokory wobec sztuki i gotowość doskonalenia warsztatu. Jestem przekonany, że wrócą bogatsi o doświadczenia, „pozytywnie zakręceni” i gotowi na podejmowanie kolejnych wyzwań artystycznych.

Temu służą stypendia. Mają motywować i ułatwiać rozwój. Jeśli tak się dzieje, przynosi to satysfakcję zarówno wspieranym, jak i wspierającym. Po dzisiejszym spotkaniu jestem optymistą i sądzę, że już niedługo ta satysfakcja będzie również naszym udziałem.

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup