Sobota 11 kwietnia 2015
5 4

Pora na przeboje

Co było łatwe do przewidzenia, w ostatnim czasie tramwaje, a konkretniej – ich budowa,  nieomal całkowicie zdominowały nasze życie. Wiadomo – najczęstsze tematy dnia to dojazdy, korki, tempo prac i szukanie odpowiedzi na pytanie, jak Olsztyn będzie wyglądał, gdy ta strategiczna inwestycja już się zakończy. Zapewniam, że odpowiedzi pojawią się już jesienią i nie mam najmniejszych wątpliwości, że bardzo pozytywnie zaskoczą mieszkańców oraz znajdą miejsce w ich sercach.

Znając aktywność olsztyńskich artystów, a także nieujawnionych jeszcze twórczo mieszkańców miasta, już dziś namawiam do wyrażania w formie piosenek i wierszy pochwalnych (zwanych panegirykami) swoich pozytywnych emocji, wiążących się z powrotem tramwajów na ulice Olsztyna. Nie ma co czekać! Tramwaj to wdzięczny temat literacki (np. „Tramwaj zwany pożądaniem”) i piosenkarski (np. „Mkną po szynach niebieskie tramwaje”), pora więc, żeby także „olsztyński tramwaj” znalazł swoje artystyczne odbicie.

Proszę zatem o przesyłanie na mój adres mailowy utworów ze zgodą na ich publikację. Deklaruję, że utwory będą publikowane na moim blogu, będzie można na nie głosować, a najpopularniejsze z nich otrzymają nagrody. Ponieważ pomysł zrodził się ad hoc, więc nie powiem jeszcze jakie, ale z pewnością będą to nagrody godne i wygodne. Warunek jest jeden – piszemy pozytywnie i z emocjonalnym zaangażowaniem. Pożądane są zwłaszcza przebojowe i nagrane piosenki, które mogą być nadsyłane w wersji demo. Proszę też, żeby utwory nie były długie, albowiem utrudni to ich publikację oraz żeby nie obrażały uczuć, zwłaszcza miłości olsztynian do Olsztyna. Ponieważ to moja prywatna inicjatywa, więc sprawy sporne rozstrzygam tylko ja! W sposób bezsporny, bo to przecież zabawa. A zatem – pisarze do piór, pieśniarze… do mikrofonów.

Niejako w cieniu inwestycji tramwajowej realizowana jest druga, nie mniej ważna dla miasta. Myślę tu o Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, zlokalizowanym w Tracku. Zostanie ona oddana jeszcze przed tramwajami i będzie zakończeniem procesu budowania systemu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, obejmującego 37 gmin z centralnej części naszego województwa. Podobne systemy od lat funkcjonują w całej Polsce, ale nasz jest chyba najobszerniejszym, co zwiększa skalę jego trudności.

Wczoraj zajrzałem na budowę i widać, że jest prowadzona w dobrym tempie i zgodnie z planem. Ponieważ po zimowej przerwie wznowiły pracę wytwórnie mas bitumicznych, wylewane są już ostatnie warstwy asfaltu na drogach i placach. Inwestycję w 90 proc. realizują firmy olsztyńskie, a w budowę zaangażowanych jest 250 pracowników. Po oddaniu ZUOK-u znajdzie w nim zatrudnienie 100 osób, pracujących na dwie zmiany. Efektem ich pracy będzie m.in. paliwo alternatywne, zwane RDF-em, które posłuży do ogrzania Olsztyna.

To duża szansa dla miasta, przed którym stoją duże wyzwania energetyczne, albowiem w ten sposób unieszkodliwianie odpadów i ogrzewanie Olsztyna zamknie się w jeden ekologiczny i, co równie ważne, ekonomiczny łańcuch.

Oceń post
Ocen: 9
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup