Niedziela 19 kwietnia 2015
4 0

Wyzbywajmy się kompleksów

Ta inwestycja od początku wzbudza zainteresowanie i cieszy mieszkańców. Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad Jeziorem Krzywym, która w ostatecznej formie przyjęła postać Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Ukiel”, jest tym, na co Olsztyn czekał latami. Dostaję sporo maili z podziękowaniami i słowami zachwytu, że w końcu na plaży miejskiej jest pięknie, nowocześnie i funkcjonalnie.

Nasze Centrum wzbudza zainteresowanie nie tylko nas samych, ale również turystów i osób zajmujących się profesjonalnie przestrzenią publiczną. To sprawiło, że Centrum trafiło na listę konkursu „Top Inwestycje Komunalne 2015”, który jest  inicjatywą Grupy PTWP – organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz redakcji serwisu Portalsamorzadowy.pl. W konkursie wyróżniane są najlepsze inwestycje komunalne roku.

Pierwszego kwietnia zachęcałem do głosowania przez Internet na nasze Centrum, bo głosowanie internautów jest jednym z elementów tego rankingu. Jednak ważniejsze, bo zobiektywizowane są decyzje Rady Konsultacyjnej konkursu, kwalifikujące inwestycje do „złotej”, równorzędnej dziesiątki tego zestawienia. Ku mojej radości – a myślę że i wszystkich, którzy chociaż raz znaleźli się na „nowej plaży” – otrzymałem informację, że budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad Jeziorem Krzywym trafiła do „Top 10 Inwestycji Komunalnych w Polsce”! Myślę, że absolutnie zasłużenie i że nie będzie to jedyna nagroda dla tej inwestycji. Statuetki tegorocznego zestawienia „Top Inwestycji Komunalnych” zostaną wręczone 21 kwietnia, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Konkurencja była naprawdę duża. Wspomnę tylko, że obok Olsztyna w dziesiątce tej znalazły się tak ważne inwestycje, jak: Afrykarium na terenie wrocławskiego ZOO, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Inkubator Kultury – Art_Inkubator w Łodzi czy Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W komunikacie organizatora konkursu napisano, że głównymi kryteriami oceny były m.in.: efekt prorozwojowy inwestycji, skala inwestycji w odniesieniu do możliwości finansowych jednostki samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością oraz montaż finansowy. 

Ten niewątpliwy sukces ma wielu ojców. Ale mieliśmy też trochę szczęścia i dużo determinacji. Bez wątpienia jednak duży wpływ na końcowy efekt miała wizja i rozmach architektów projektujących przyszłe Centrum „Ukiel”. Przypomnę, że projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznymi, a wygrały go pracownie olsztyńskie.

To najlepszy dowód, że „olsztyńskie” może być dobre i stawiane innym jako przykład. Słowem więc – wyzbywajmy się kompleksów. Pora zacząć być dumnym z Olsztyna. 

Oceń post
Ocen: 4
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup