Środa 29 kwietnia 2015
2 1

Koperty życia

Zwykliśmy chwalić się faktem, że Olsztyn to miasto ludzi młodych – i jest to z pewnością prawda. Młodość króluje na naszych ulicach, w parkach i w lokalach. Jednak nie wszyscy wiedzą, że znaczny odsetek mieszkańców Olsztyna stanowią też ludzie po sześćdziesiątce, których zwyczajowo definiujemy jako seniorów. To grupa licząca ponad 42 tysiące osób, z czego ponad 22 tysiące stanowią kobiety. Na co dzień trochę giną nam z oczu, albowiem ich aktywność jest siłą rzeczy mniejsza. Powiem precyzyjniej – tylko trochę mniejsza, bo potrafią się pięknie aktywizować w „szkolnictwie wyższym trzeciego wieku”, a także korzystać z bogatej oferty rekreacyjnej i sportowej.

Jak by jednak na to nie patrzeć, wiek seniorski ma też swoje frustracje i zagrożenia. Proces starzenia się jest nieodwracalny, więc dotykają nas choroby, samotność,  pogorszenie kondycji, w tym także tej materialnej. O ile młodość jest szalona, to starość – nieprzewidywalna. Aby tej  nieprzewidywalności wyjść naprzeciw, uruchamiamy jako Gmina Olsztyn  dwie bardzo ciekawe propozycje skierowane do seniorów.

Pierwsza to „Telefon przyjazny seniorowi”, czyli rodzaj senioralnego telefonu zaufania i porady. Pod numerem 89/522–28–20 trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i czwartki, w godzinach 13.30–15.30 seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnej porady prawnej i psychologicznej. „Telefon życzliwości" działa na zasadzie samopomocy i zakłada wykorzystanie potencjału samych seniorów. Swoją pomoc zaoferowali panowie: Andrzej Domański – prawnik oraz Ryszard Podgórski – socjolog i  pedagog.

Drugie wsparcie to akcja tworzenia „Kopert życia”. Zachęcamy seniorów do umieszczenia w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia danej osoby. Chodzi o  przyjmowane leki, alergie i uczulenia na lekarstwa, kontakt do najbliższej rodziny lub opiekunów – czyli wszystko to, co może być niezbędne ratownikom medycznym na wypadek konieczności udzielenia pomocy osobie potrzebującej.Wypełnioną kartę informacyjną należy umieścić w specjalnej plastikowej kopercie w lodówce, a na lodówce należy przykleić naklejkę „Koperta życia”. Proste, a jakże potrzebne, bo ratujące życie.

To niejedyne działania, jakie podejmujemy z myślą o seniorach, ale na tę chwilę najważniejsze, bo związane z tym, co z latami ceni się najbardziej – ze zdrowiem i bezpieczeństwem. 

Oceń post
Ocen: 3
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup